تاريخ : شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ | 13:33 | نویسنده : منصوره رنگرزجدی

قرص ضدبارداري ياسمين و اطلاعاتي در مورد آن

اين قرص از جمله داروهاي ضدبارداري‌ تركيبي خوراکي حاوي درازپيرنون مي باشد قرص ضد بارداري ياسمين با سطح هورموني پايين يكي از جديدترين قرص‌هاي پيشگيري از بارداري است كه به خصوص در زنان حساس به قرص‌هاي ضدبارداري كاملاً موفق و تأثيرگذار بوده است.

طرز مصرف قرص ياسمين

قرص جلوگیری از بارداری یاسمین به علت داشتن درازپیرنون با انواع دیگر قرص های ضد بارداری متفاوت است . درازپیرنون ممکن است پتاسیم را افزایش دهد بنابراین در کسانی که بیماری های کلیوی ، کبدی و غده فوق کلیوی دارند نباید مصرف شود چون باعث عوارض جدی قلبی می شود. و همچنین با داروها ی دیگری که پتاسیم را افزایش می دهد نباید مصرف شود. مثل انواع ضد التهاب های غیر استروییدی نظیر ایبوپروفن , ادویل و غیره که برای درمان آرتریت استفاده می شود. دیورتیک های که پتاسیم را ذخیره می کنند مثل اسپیرنولاکتون و غیره  در ماه اول استفاده باید آزمایش خون برای اندازه گیری سطح پتاسیم خون انجام شود. بسته های قرص یاسمین 28 عددی است که 7 عدد آن قرص های خنثی است.

ممكن است گاهي دستور استفاده از اين قرص  از اولين شب توصيه گردد و يا از روز  5 قاعدگي كه هر دو صورت صحیح می باشد.  چرا كه بدلیل تغییرات در وضعیت های فیزیولوژیکی و همچنین امتانیواسپیکوفیس دو زمان متفاوت را مد نظر دارند.

عوارض ياسمين

ممکن است تغییراتي از نظر خون قائدگی از جمله خونریزی های بین قائدگی - لکه بینی - تغییرات در حجم خونریزی قائدگی - قطع قائدگی پیش بیاد که جزء عوارض پیش بینی شده این داروی پر مصرف و تائید شده است

خواص قرص ياسمين

اين قرصها مي توانند نفخ و احتباس مايعات را که اغلب به دنبال مصرف قرصهاي ضدبارداري ترکيبي ايجاد مي‌شودرا کاهش دهند. ،جديدترين راه حل ارائه شده نيز در زمينه کساني که از مشکل بي خوابي يا کم خوابي رنج مي برند استفاده از اين قرص با تجويز پزشك است که با اين  نوع اختلالات مبارزه مي کند. اين قرص مشکل بي خوابي زنان را طي 3 ماه ، حداقل تا 50 درصد کاهش مي دهد .